BATERIE ŁAZIENKOWE CZ.I

UMYWALKA 

Jakiś czas temu, w poście o kabinach prysznicowych pisałam też o bateriach pod prysznic, niebawem wrócę do tego tematu i przedstawię więcej szczegółów. Dziś jednak chcę napisać o elemencie łazienkowym, który przez wiele osób jest pomijany. Pracując z klientami zauważyłam, że niewiele osób zwraca na  niego uwagę (co dziwne, gdyż najczęściej z niego korzystamy). Mam na myśli baterię umywalkową. Na spotkaniu, na którym wybieramy łazienkowe elementy, mówię: a teraz osobna historia, czyli bateria umywalkowa. Zaczynam tłumaczyć jaka jest różnorodność stylów, kolorów, kształtów, sposobów montażu (oczywiście wszystko musi być dopasowane do umywalki, która wiele generuje) a klienci coraz szerzej otwierają oczy i są mocno zdziwieni….

nowoczesne jednotorowe ścienne baterie umywalkowe na tle czarnych paneli

Jednootworowa bateria ścienna.

Zauważają zazwyczaj nietypową umywalkę, dziwny jej kształt i odpływ, zauważają czy wygodnie się im z niej korzystało, czy się nie opryskali wodą….ale kiedy pytam, jaka była bateria, mają problem z odpowiedzią!

Najczęściej kojarzona jest ze sztorcową – stojącą na półce umywalki, wtedy zaczynam opowieść od tego, że gdy chcemy powyższą baterie, jesteśmy zmuszeni do kupna odpowiedniej ceramiki z możliwością zamontowania takowej. Tym samym mocno zawężamy sobie wybór.

sztorcowe baterie umywalkowe montowane na półce umywalki

Bateria sztorcowa montowana na półce umywalki.

Jeśli jednak wybierzemy umywalkę podblatową to możemy postawić baterię na blacie  (tutaj jednak rozwija się temat blatu bo musi to być odpowiedni materiał, który wytrzyma ciągły kontakt z wodą, np. kamień, konglomerat, stal…itd). Natomiast jeśli umywalka jest nablatowa, np. okrągła misa, którą stawiamy na meblu, wtedy bateria sztorcowa montowana na blacie musi być wyższa od standardowej, tak, aby przewyższała wysokość umywalki i aby wylewka znajdowała się w świetle jej wnętrza.

baterie umywalkowe Gessi, sztorcowa biała, wysoka, w kształcie kropli wody

Bateria sztorcowa biała, wysoka, w kształcie kropli wody, Gessi.

Baterie umywalkowe sztorcowe wysokie, zamontowane na blacie w jasnej łazience

Bateria sztorcowa wysoka, montowana na blacie.

Inną możliwością jest zamontowanie baterii na ścianie. Dawniej nie były one zbyt estetyczne, brzydkie kształty i wystające rurki do dziś źle się kojarzą więc takich nie proponuję, chyba, że wybieramy mosiężne bądź złote baterie w rustykalnym stylu. Obecnie jednak, w dobrej cenie można zakupić baterie ścienne podtynkowe. Są estetyczne i wygodne.

baterie umywalkowe ścienne podtynkowe, jednootworowe, z mieszaczem umieszczonym z boku wylewki, Agape

Bateria ścienna podtynkowa, jednootworowa, z mieszaczem umieszczonym z boku wylewki, Agape.

baterie umywalkowe dwutorowe podtynkowe zamontowana nad kamienna umywalką w łazience z oknem

Mieszacz i wylewka, dwuotworowa bateria ścienna podtynkowa.

dwutorowe baterie umywalkowe, ścienne podtynkowe na czarnej ścianie nad umywalką w kształcie miski na tatorecie z przewieszonym ręcznikiem

Dwuotworowa bateria ścienna podtynkowa.

baterie umywalkowe ścienne podtynkowe trójotworowe zamontowane na pojedyńczym panelu ściennym nad nablatowymi umywalkami

Bateria ścienna podtynkowa trójotworowa.

Kolejnym rodzajem baterii są baterie montowane na podłodze. Stosowane zazwyczaj do wysokich umywalek monolitycznych. Do takich umywalek pasują też świetnie baterie zwisające z sufitu….fantastyczne są te, które wyglądają jak kropla wody! Mieszacz do jednego i drugiego typu baterii można umieścić na ścianie, brzegu umywalki, na blacie lub  w innym, dowolnym miejscu.

baterie umywalkowe mogą być umieszczone w różnych miejscach, w tym przypadku bateria jest zamocowana w suficie a mieszacz na boku kwadratowej umywalki

Bateria mocowana w suficie, mieszacz na boku umywalki.

czarne baterie umywalkowe Gessi w kształcie kropli montowane na suficie

Bateria montowana na suficie, czarna, wygląda jak kropla wody, mieszacz na blacie obok umywalki, Gessi.

Wszystkie rodzaje baterii umywalkowych mogą mieć jeden uchwyt bądź dwa.

baterie łazienkowe mogą występować dwoma kurkami

Bateria sztorcowa z dwoma uchwytami.

Nazywane są wtedy jedno-,dwu-, bądź trójotworowymi w zależności od tego, czy jest wylewka z mieszaczem, wylewka i mieszacz osobno lub wylewka i dwa  uchwyty. Zazwyczaj pojedynczy mieszacz jest wygodniejszy w użytkowaniu, jednak ja uwielbiam baterie z dwoma pokrętłami, mają swój niepowtarzalny klimat nawiązując do historycznych rozwiązań, lubię szczególnie te w nowoczesnym wydaniu, np. z krzyżowymi uchwytami.

baterie łazienkowe montowane na blacie, na płytce, trójotworowe z krzyżowymi uchwytami, Axor Hansgrohe

Bateria montowana na blacie, na płytce, trójotworowa z krzyżowymi uchwytami, Axor Hansgrohe.

baterie łazienkowe Agape, tu sztorcowa, jednootworowa na półce umywalki, z krzyżowym uchwytem, Agape

Bateria sztorcowa, jednootworowa na półce umywalki, z krzyżowym uchwytem, Agape.

Ostatnio na rynku pojawiło się też wiele kolorów baterii. Pisałam już kiedyś w poście o zastosowaniu różnych kolorów metali, jak złoto, różowe złoto, miedź czy mosiądz, oprócz powszechnie stosowanego chromu. Obecnie można znaleźć również białe, matowe białe, czarne, matowe czarne (moje ulubione)

baterie łazienkowe rodzaje: stylizowana czarna zamontowana na brzegu czarno-białej umywalni w podwójnym okrągłym lustrem

Sztorcowa, czarna, stylizowana bateria na brzegu umywalki.

Przy projektowaniu łazienki trzeba pamiętać, że liczy się oryginalność! Oprócz tego, że nie trzeba stosować płytek od podłogi po sufit, nie trzeba też stosować jakichś konkretnych reguł. Łazienka może i ma być częścią mieszkania, konsekwentnie do niego pasować, ale do rustykalnej łazienki czy ceramiki nie trzeba kupować rustykalnych baterii, można dodać w kontraście nowoczesne, ale inspirowane starymi, można pobawić się kolorami, kształtami….na rynku jest naprawdę niesamowity wachlarz tych produktów, warto pooglądać, poszukać, dowiedzieć się…..albo skorzystać z porad architekta, który pomoże również wiele zaoszczędzić (nie tylko pieniędzy,  również czasu i nerwów!). Wtedy łazienka będzie szczególną częścią mieszkania, a baterie mogą być jej charakterystycznym elementem!

 mosiężne baterie łaziennkowe naścienne w rustykalnym stylu

Mosiężna bateria naścienna w rustykalnym stylu.

złote baterie łazienkowe trójotworowe ścienne w biało kawowej łazience

Złota bateria trójotworowa ścienna.

baterie umywalkowe, sztorcowa żółta, z kaskadową wylewką, Tres

Bateria sztorcowa żółta, z kaskadową wylewką, Tres.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii BATERIE ODPŁYWY I SYSTEMY SPŁUKUJĄCE i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „BATERIE ŁAZIENKOWE CZ.I

  1. Pingback: BATERIE ŁAZIENKOWE CZ.II | inspirująca łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.