Czy projektowanie może być damskie lub męskie? Ja uważam, że tak. Pracuje z mężczyznami i współpracuje mi się z nimi świetnie, jednak ich sposób projektowania jest inny niż kobiet, z którymi też miałam przyjemność pracować. Oczywiście to szeroko pojęte uogólnienia, jednak są pewne cechy, które determinują te podziały.
Zazwyczaj widząc dany projekt, jestem w stanie ocenić czy to kobieca czy też męska ręka jest jego autorem. Dotyczy to zarówno architektury jak i wnętrz.
Jest paru projektantów, których uwielbiam (wręcz!:)) i jestem ich wielką fanką.
W większości jednak są to kobiety. Nie to, że męskiej ręki w projektowaniu nie lubię. Jednak, uogólniając ponownie, męska ręka jest jest bardziej ascetyczna, prosta, modernistyczna, zazwyczaj mocna w formie, a uboższa w detalu. Kobieca mocniej skupia się na fakturze, kolorze czy materiale.
Jestem wielką fanką Patricii Urquioli i Paoli Navone. To świetne kobiety, projektantki i osobowości. Są moim punktem odniesienia, wzorem, inspiracją. O Patricii Urquioli pisałam już TUTAJ ( http://inspirujacalazienka.pl/patricia-urquiola-dla-agape/) i TUTAJ (http://inspirujacalazienka.pl/inspiracje-aranzacji-lazienki/)
Ostatnim moim odkryciem jest australijskie biuro projektowe Doherty Design Studio, które, okazało się, prowadzone jest przez kobietę. Mardi Doherty, założycielka i właścicielka, pracowała dla wielu znanych firm z Australii i poza nią. Jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych projektantów wnętrz w Melbourne i stała się moją kolejną inspiracją!
Po wielu latach pracy dla znanych firm w kraju i zagranicą, czteroletniej współpracy z projektantką wnętrz Fioną Lynch, w 2014 roku Mardi Doherty założyła swoją firmę.
Małe studio płodnie i prężnie działa. W zaledwie 18 miesięcy zakończyło ponad 16 projektów mieszkaniowych, komercyjnych a wiele kolejnych jest w trakcie realizacji. Mardi uważa, że siłą i sukcesem pracowni jest jej „niezwykle lojalny i wspaniały personel” dzięki któremu, jak mówi, prowadzenie tego biznesu daje jej radość!
Wnętrza zaprojektowane przez Doherty Design Studio są pełne wzorów, kolorów, nietypowych detali i akcesoriów. Wszystko w oprawie białych ścian, drewna i gładkich podłóg. Taki „skandynawski” styl prosto z Australii!:)
Łazienki zwróciły moją szczególną uwagę. Mnóstwo w nich nietypowych rozwiązań, form, faktur i kolorów. Znaczenie mają zarówno lampy, jak i lustro czy mebel. W zasadzie odgrywają one główną rolę, gdzieś poza nimi możemy odnaleźć umywalkę, miskę ustępową czy prysznic. Wyróżniają się i bardzo mi się podobają! Myślę, że mogą być inspiracją dla wszystkich, którzy chcą mieć nietypową łazienkę tanim kosztem. Czyli gładkie ściany i podłogi i duży nacisk na detal. Przykład to kompozycja z okrągłych, wiszących luster na ścianie, które wyróżniają się dodatkowo kolorem! To jest główny motyw w łazience, to co ją odróżnia i sprawia, że pozostaje w pamięci!
http://www.dohertydesignstudio.com.au/