Inspiracje aranżacji łazienki – projekt Patricia Urquiola

Jestem architektem, zajmuję się głównie projektowaniem domów jednorodzinnych i ich wnętrz, ale także wnętrz publicznych i będę pisała tego bloga :).

 

Blog ten będzie tylko o łazienkach.

nowoczesne baterie łazienkowe w projekcie i stylu Patrici Urquioli

Aranżacja łazienki w stylu Patrici Urquioli.

Będzie o wszystkich jej elementach (materiały na ścianę, sanitariaty, baterie, systemy spłukujące, oświetlenie, kabiny prysznicowe, meble itd), o jej funkcjonalności i ergonomii (salon kąpielowy, mała łazienka, duża łazienka), o różnych stylach i możliwościach ich połączenia.

Oprócz tego mnóstwo porad, wskazówek i podpowiedzi….

Długo zastanawiałam się nad pierwszym wpisem.

No i wybrałam temat. Pierwszy wpis będzie więc o projekcie łazienki mojej ulubionej projektantki- Patrici Urquioli. Zaprojektowała ona wzorcową łazienkę dla Hansgrohe Axor, projektując dla nich również baterie i sanitariaty.

To łazienka, w której widać kobiecą rękę. Składa się z wielu elementów, jednak całość jest lekka i kolorowa. Stare łączy się z nowym, elementy salonu z kąpielowymi atrybutami. Wanna i umywalki wzorowane są na starych wolnostojących żeliwnych wannach i misach, lecz dzięki materiałowi, z którego są wykonane nabrały nowoczesnych kształtów.

baterie łazienkowe sztorcowe  wolnostojące koło wanny wolnostojącej z wyglądzie bali na tle zieleni

Aranżacja łazienki – wanna wolnostojąca.

Wszystko przemieszane jest z typowymi dla Urquioli koronkowymi wzorami, motywami florystycznymi oraz plecionymi, giętymi meblami.
Nawet oświetlenie jest nietypowe dla łazienkowych, standardowo stosowanych. Są to wiszące lampy, rzadko spotykane w typowych rozwiązaniach łazienkowych. Przecież nawet w małej łazience można użyć takiego oświetlenia (w kolejnych wpisach pokaże przykłady).

baterie łazienkowe w łazience projektu Patrici Urquiola zestawione z nowoczesnym oświetleniem i przestrzenią wypełnioną paprociami

Aranżacja łazienki – projekt Patricia Urquiola.

Nie ma tu zresztą żadnych typowych rozwiązań. Wolnostojące wanny, dwie obok siebie, umywalki-misy ustawione na półkach. Do tego przepiękne baterie naścienne (wiem bo zastosowałam je w jednym z moich projektów) w nowym kształcie, ale z zachowaniem starego rozwiązania dwóch pokręteł dla ciepłej i zimnej wody.

baterie łazienkowe w aranżacji projektantki wnętrz Patrici Uriquiola

Projekt łazienki Patrici Urquioli.

Płytki zastosowano tylko pod wannami, na pozostałej powierzchni podłogi jest inny materiał, prawdopodobnie żywica, a na ścianach farba (w sprzedaży są obecnie dostępne farby które można zastosować również w kabinie prysznicowej) oraz zacierany tynk dekoracyjny. Kabina prysznicowa za szklanymi przesuwnymi drzwiami przedzielona jest strefą z roślinami, luźno ustawione stołki, pleciony fioletowy dywanik i zieleń kwiatów jako kolorystyczny akcent. Łazienka jest jasna, lekka, przyjazna. Ja jestem fanką tej hiszpańskiej projektantki, która często i umiejętnie miesza style, łączy nowe ze starym, ludowe wzory z nowoczesnością i minimalizmem, dlatego ta łazienka zawsze jest dla mnie inspiracją. Pozwala spojrzeć na to pomieszczenie w nowy, odmienny od standardowych rozwiązań, sposób. Myślę również, że w naszym polskim, w większości szarym, ciemnym klimacie, takie jasne, a zarazem kolorowe rozwiązania są jak najbardziej wskazane.

Baterie łazienkowe - tu bateria wolnostojąca koło wanny z nowoczesną wylewką

Bateria – wanna.

Baterie łazienkowo naścienne w nowoczesnym stylunamontowana nad nietypową umywalką bezpośrednio pod lustrem

Bateria umywalka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii ARANŻACJE ŁAZIENKI i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.