ODPŁYW LINIOWY

Łazienka duża czy mała, ale zazwyczaj pojawia się w niej prysznic. W dużych łazienkach jest na niego więcej miejsca, można więc pokombinować z jego wielkością, układem, formą. W małych łazienkach jest praktycznym rozwiązaniem na wygodne zagospodarowanie przestrzeni.

Prysznic z niecką prysznicową z tego samego materiału co pozostała część podłogi łazienki ma wiele zalet. Nie trzeba trzymać się nadanych przez gotowe brodziki rozmiarów. Łatwiej jest do niego wejść, bo nie ma progów, szczególnie osobom starszym czy dzieciom. Wizualnie nie tworzy podziałów a stanowi jedność z pozostałą powierzchnią podłogi. Jest więc i estetyczny i praktyczny. Najczęstszą okładziną podłogową w łazienkach są płytki, oprę się więc na tym przykładzie.

Wybierając płytki do niecki prysznicowej warto zwrócić uwagę na to by nie były zbyt śliskie, najlepiej antypoślizgowe. Ich format też jest ważny. Z małych płytek czy mozaiki można tak wykonać spady, że nie będzie trzeba ciąć płytek. O spadach trzeba pamiętać i należy je wykonać. Mniej więcej 1 cm na 1 m brodzika. Spad powinien iść od brzegów niecki prysznicowej w stronę odpływu. Przy dużych formatach płytek wykonuje się cięcia w tzw kopertę. Cięcia płytki skierowane w stronę brzegów odpływu, tworzące cztery kierunki spadów.

Nieckę prysznicową warto zabezpieczyć folią w płynie, narożniki niecki specjalnymi taśmami uszczelniającymi a fugi zastosować epoksydowe, są droższe, ale łatwiejsze w utrzymaniu czystości i nie przepuszczają tak łatwo wody jak zwykłe fugi.

Przy niecce prysznicowej z płytek można zastosować odpływ punktowy lub liniowy. Liniowy jest wg mnie bardziej estetyczny, praktyczny i odbiera więcej wody. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpływu liniowego?

Po pierwsze trzeba sprawdzić ile jest miejsca w podłodze. Podczas remontu łazienki zrobić odkrywkę, podczas budowy znać wysokość zaplanowanej wylewki. Odpływy mają różne wysokości zabudowy. Najniższe obecnie na rynku mają około 7 cm. Niższych nie polecam, bo są niezgodne z normami i mogą się zatykać.

Po drugie zastanowić się nad umiejscowieniem odpływu. Można go umieścić przy ścianie, kawałek od niej, na ścianie, wzdłuż i w poprzek brodzika. Inna jest konstrukcja odpływu montowanego przy samej ścianie a inna takiego w pewnej odległości od niej. Dlatego trzeba mieć to na uwadze.

Po trzecie sprawdzić możliwości techniczne, czyli którędy zostanie poprowadzona rura odpływowa i czy nie koliduje z innymi instalacjami czy elementami w wylewce/podłodze.

Po czwarte sprawdzić sposób montażu danego odpływu. Niektóre odpływy mają szerokie kołnierze. W związku z tym trzeba je odsunąć od ściany. Nie można wtedy założyć, że szerokość odpływu będzie równa z szerokością kabiny tylko trzeba zrobić zapas. Zazwyczaj mają standardowe długości od 30-120 cm. Są też takie, które pozwalają, by zamontować je przy samej ścianie i dociąć do pożądanej długości.

Po piąte warto wybrać odpływ z syfonem samoczyszczącym, a więc takim który wyłapuje ze spływającej wody zanieczyszczenia i włosy. Można wtedy łatwo go wyczyścić i zapobiec zatykaniu. Odpowiedni kształt syfonu zapobiega również nieprzyjemnym zapachom, które występują przy cofającej się wodzie, szczególnie na parterach.

Po szóste trzeba sprawdzić jaki odpływ ma przepływ i dopasować go do słuchawki czy deszczownicy, którą znowu trzeba sprawdzić pod kątem wydalania wody. Gdy tego nie dopasujemy może odpływ nie odbierać wody przy silnym strumieniu i będzie nam zalewać łazienkę.

Odpływów liniowych jest wiele na rynku. Posiadając powyższe informacje możemy już wysegregować pewną grupę. Potem zostają już tylko względy estetyczne i finansowe. Według mnie na pewno trzeba wybierać takie przynajmniej ze średniej półki. To ważny element łazienki, a trudno go wymienić bez większych szkód. Zaoszczędzamy na brodziku czy nawet kabinie prysznicowej, można więc doinwestować odpływ.

Ważna jest również estetyka. Są odpływy cienkie, które można nawet łączyć pod kątem 90 stopni. Są odpływy z wypustem na syfon, który uzupełnia się płytką. Są takie z rusztem stalowym, z rusztem na wstawienie płytki, szkła, kamienia. Wszystko jest kwestią gustu, możliwości technicznych i finansowych. Trzeba to zebrać w całość i na pewno poradzić się sprzedawcy zadając mu pytania na powyżej wymienione kwestie.

odpływ liniowy Kessel Linearis, można ruszt wypełnić płytką lub stalową maskownicą

Odpływ Kessel Linearis, można ruszt wypełnić płytką lub stalową maskownicą.

odpływ liniowy Viega Advantix Vario można dociąć do potrzebnej długości

Odpływ Viega Advantix Vario można dociąć do potrzebnej długości.

Odpływ liniowy na obrzeżach

Odpływ liniowy na obrzeżach łączy się pod kątem 90 stopni.

Jest też typ odpływu liniowego Viega Advantix Vario, który można montować na ścianie

Jest też typ odpływu Viega Advantix Vario, który można montować na ścianie.

odpływ liniowy Geberit CleanLine jest cienki i łatwy w czyszczeniu k

Cienki i łatwy w czyszczeniu odpływ Geberit CleanLine, który można przyciąć do dowolnej długości.

Firma Tece Drainline proponuje odpływ liniowy którego ruszt wypełniony jest szkłem

Firma Tece Drainline proponuje odpływ, którego ruszt wypełniony jest szkłem.

odpływ liniowy Tece Drainline proponuje również wypełnienia stalą nierdzewną w różnych wzorach

Tece Drainline proponuje również wypełnienia stalą nierdzewną w różnych wzorach.

odpływ liniowy Tece Drainline proponuje również wypełnienia płytką

Tece Drainline proponuje również wypełnienia płytką.

odpływ liniowyTece Drainline proponuje również możliwość dyskretnego wypełnienia rusztu kamieniem naturalnym

Tece Drainline proponuje również możliwość dyskretnego wypełnienia rusztu kamieniem naturalnym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii BATERIE ODPŁYWY I SYSTEMY SPŁUKUJĄCE i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.