Oświetlenie w łazience

Z mojego doświadczenia projektowego wywnioskowałam, że ludzie zbyt małą wagę przywiązują do światła w pomieszczeniach, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo oddziałuje ono na nasze odczucia, emocje. Przy projektowaniu architektury wnętrza jest to element podstawowy. Oczywiście aranżacja i funkcjonalność są równie ważne, ale światło sprawia, że czujemy się dobrze w danym wnętrzu.

Świetnym przykładem na to, jak ludzie nie doceniają kwestii odpowiedniego oświetlenia wnętrz, może być zasłyszana opowieść o tym, jak komuś spodobała się pewna aranżacja pokoju w Ikea. Taka, która dodatkowo idealnie pasowała do jego wizji urządzenia pokoju.

Ten „ktoś” zakupił więc dokładnie wszystkie elementy aranżacji ze sklepu i rozmieścił identycznie w swym mieszkaniu. Nie potrafił jednak wytłumaczyć sobie, dlaczego u niego w domu pokój wypadł dużo gorzej niż ten w Ikea. Otóż dlatego, że dekoratorzy ze szwedzkiego sklepu wiedzą, jak oświetlić daną przestrzeń, aby aranżacja wnętrza w sklepowej hali stała się przytulnym mieszkaniem w oczach potencjalnego kupca.

Ze światłem w łazience jest podobnie. Ma być ozdobą, ale również ma spełniać pewne funkcje i dobrze oświetlać przestrzeń.

oświetlenie łazienkowe w formie halogenów rozmieszczonych wzdłuż ścianylustra

Oświetlenie halogenowe.

Potrzebne jest na pewno światło ogólne. Kiedyś były to plafony lub jeszcze gorzej jarzeniówki. Wtedy światło jest bardzo rozproszone, nie jest przyjemne, ja nie polecam, by takie stosować. Za to świetnie sprawdzają się oprawy halogenowe, można wtedy ukierunkować snop światła oświetlając np. sanitariaty czy szafkę. Punkty świetlne można podzielić na strefy i włączać tylko te, które będą przydatne podczas korzystania z łazienki. Najlepiej zastosować halogeny wpuszczane w podwieszany sufit, gdyż podłączone na 12V są bezpieczniejsze w tym pomieszczeniu.

oświetlenie łazienkowe w formie wpuszczanych opraw halogenowych w suficie nad nowoczesnymi okrągłymi umywalkami z lustrami w złotych ramach z florystycznym wzorem

Wpuszczane oprawy halogenowe w suficie nad umywalkami.

 

W dużych pokojach kąpielowych, można zawiesić lampę czy duży żyrandol nad wolnostojącą wanną. Zaznacza się w ten sposób jej usytuowanie i przy okazji fajnie to wygląda. Trzeba jednak uważać. Bezpiecznie jest ustawić wysokość lampy tak, żeby jej nie dotknąć, gdy stoi się w wannie…

oświetlenie łazienkowe w postaci neonowych chmurek bezpośrednio wiszące nad wanną.

Neonowe lampki w kształcie chmurek nad wanną.

Dodatkowe oświetlenie to lampy przy lustrze. Ich zadaniem jest odpowiednio oświetlić twarz. Są przydatne zwłaszcza wtedy, gdy w mieszkaniu jest tylko jedna łazienka i nie ma toaletki!:)

oświetlenie łazienkowe w formie kinkietów obok luster e w stylizowanej łazience

Kinkiety obok luster w stylizowanej łazience.

Proponuję zawsze reflektor na lustrze lub nad nim albo kinkiety usytuowane po jego obydwu stronach.

oświetlenie łazienkowe w postaci dużej podwójnej lampy sufitowej w czarnej oprawie nad umywalką w głębi

Lampa nad umywalką.

oświetlenie łazienkowe w formie podłużnych kinkietów w kolorze czerni tak samo jak reszta wyposażenia łazienki w tym plecione oryginalne umywalki

Kinkiety obok luster.

Bardzo ładnym i dizajnerskim rozwiązaniem jest mała lampka wisząca nad umywalką lub obok niej i mimo, że nie doświetla ona dobrze twarzy, to super się prezentuje, szczególnie, gdy lustro stoi obok na długim blacie…..

oświetlenie w łazience

lampa wisząca nad umywalką

oświetlenie w łazience

lampa wisząca nad umywalką

oświetlenie łazienkowe Toma Dixona - czarne lampy po obu stronach lustra

Lampy wiszące Tom’a Dixon’a po dwóch stronach lustra.

Świetnym rozwiązaniem do łazienek są również taśmy ledowe. Stosować je można w szczelinach stworzonych w suficie podwieszanym, np wzdłuż kabiny prysznicowej, można je również ułożyć pod szafkami, nad lub pod umywalką. Są bezpieczne, tanie w użytkowaniu, mogą służyć jako oświetlenie nocne i są dekoracją, która pozwala na stworzenie intymnej atmosfery, gdy bierzemy kąpiel! Polecam jednak ciepły odcień koloru światła ledowego.

taśmy led jako oświetlenie łazienkowe zastosowane do oświetlenia wnęki z lustrami i przezroczystymi umywalkami

Taśmy led podświetlają wnękę.

oświetlenie łazienkowe w postaci taśm led, zastosowane jako oświetlenie boczne lustra w białej nowoczesnej łazience z prysznicem i podwieszaną muszką

Taśmy led jako oświetlenie boczne lustra.

oświetlenie łazienkowe w postaci taśm led zamontowane w szczelinie sufitowej bezpośrednio na kamiennymi umywalkami wzdłóż tafli lustra

Taśmy led zamontowane w szczelinie sufitowej na umywalkami.

oświetlnie łazienkowe w postaci taśm ledowych zamontowane w szczelinie sufitu nad kabiną prysznicową oraz nad umywalką

Taśmy ledowe w szczelinie sufitu nad kabiną prysznicową oraz nad umywalką.

oświetlenie łazienkowe w postaci taśmy led zamontowanej w szczelinie w suficie

Taśmy ledowe w szczelinie w suficie nad wanną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii OŚWIETLENIE ŁAZIENKI i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.