Zapewne napiszę tutaj o rzeczach oczywistych, jednak muszę wymienić parę cech kamienia, o których wiele osób zapomina, a zauważam to podczas mojej współpracy z Klientami.
Nie jest to łatwy materiał do opisania, gdyż jego możliwości i wielorakość jest olbrzymia. Zatrzymam się więc na cechach, które przydadzą się w łazience, przypomnę również kilka praktycznych porad.
Kamień jest materiałem, który mimo różnych „bojączek”, świetnie nadaje się do łazienki. Jest odporny na wodę i uderzenia a do tego dość łatwy w utrzymaniu czystości. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie można stosować środków żrących, a substancje odpowiednie dla niego. Są kamienie, które ze względu na swoją budowę, są porowate i mogą absorbować płyny, przez co zmieniają kolor, jak np. marmury. Trzeba je więc dobrze zabezpieczyć, zaimpregnować, pokryć na przykład teflonem, jednak mieć na uwadze, że nie daje to 100% zabezpieczenia. Inaczej jest z granitami. Ich struktura jest znacznie bardziej zwarta. Są bardzo odporne i nie przyjmują płynów.
Ważne jest również wykończenie, którego typ jest powiązany z rodzajem kamienia. Polerowanie sprawia, że kamień jest najmniej nasiąkliwy i szczególnie polecany przy marmurach. Granity świetnie wypadają matowe, szczotkowane i płomieniowane.
Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest pochodzenie kamienia. Pewne rodzaje kamienia z różnych krajów są tańsze, ale mogą być gorsze jakościowo. Mogą wykazywać nietypowe cechy, być kruche i nasiąkliwe, będąc ogólnie znanymi z cech przeciwnych!
Warto więc, decydując się na kamienną umywalkę, dokładnie sprawdzić wszystkie te informacje. Wtedy z pewnością będziemy zadowoleni z zakupu.
Przepiękne rysunki kamienia naturalnego, jego kolory i możliwości, mogą stać się wspaniałą ozdobą łazienki, sprawiając, że umywalka będzie jak artystyczna rzeźba i będzie ozdabiać wnętrze!
Przykładem mogą być umywalki z granitów, których kształty są wykute ręcznie z kamiennego bloku. Widoczne ciosy tworzące fakturę, ich nieregularność i niepowtarzalność tworzą oryginalne bryły.

Oryginalna bryła nieobrobionego bloku kamienia tworzy umywalkę, woda zapewne celowo spływa po ścianie a odpływ jest pod otoczakami na podłodze.
Świetnie również prezentują się umywalki w kształcie półsfery. Są lekkie wizualnie i bardzo praktyczne, gdyż nawet te o średnicy 40 cm są wygodne w użytkowaniu.
czarna okrągła umywalka z kamienia w połączeniu z białą podtynkową baterią
Dzięki szerokim możliwościom kamienia, umywalki mogą mieć nietypowe kształty. Być podłużne, jajowate, w kształcie liścia….kwadratowe.
Kwadratowe można zbudować z kamiennych płyt. Umywalki podblatowe mogą być wtedy monolitem z długim blatem. Można je obudować innym materiałem, np. drewnem. Można położyć też płytę kamienną na ścianie i nie stosować już płytek, można połączyć z szafką….

Długi blat z marmuru tworzą monolit z podblatowymi umywalkami, z tego samego materiału została wykonana półka pod blatem.
Możliwości jest wiele. Jednak, tak samo jak w przypadku drewna, uważam, że takie rozwiązania są dobre dla tych, którzy cenią naturę. Lubią jej nietypowość i zgadzają się na pewne niedogodności. Niejednolitość, możliwość wystąpienia ubytków, ograniczenia wymiarowe. Przy niektórych rodzajach kamienia i jego wykończeń, trzeba pamiętać o pielęgnacji i impregnacji.
Podsumowując:
Jeśli chcemy mieć oryginalną łazienkę warto pomyśleć o kamiennej umywalce. Pasują zarówno do łazienek nowoczesnych, jak i stylizowanych. Można je połączyć z nowoczesną baterią oraz nietypową – industrialną. Trzeba mieć pewną wiedzę na temat łazienkowego budżetu, stylu i kolorystyki łazienki, ale taka właśnie umywalka zaspokoi z pewnością nasze potrzeby i marzenia. Warto mieć sprawdzonego sprzedawcę i doradcę, najlepiej w postaci architekta, wtedy będzie to dobry wybór na wiele lat!!