Łazienka to szczególne miejsce w domu. To miejsce, w którym spędzamy ostatnie chwile przed pójściem spać i pierwsze chwile po wstaniu z łóżka. Potrzeba nam wtedy chwili dla siebie, dobrego światła, wyciszonego wieczorem i mocnego rano, aby pomogło nam się przebudzić. To miejsce, w którym czasem jesteśmy dość krótko i pospiesznie z niej korzystamy, wtedy zależy nam na jej funkcjonalności. Czasem chcemy się w niej zrelaksować dłuższą chwilę, odpocząć, zależy nam wówczas na wygodzie. Do pielęgnacji twarzy potrzebne jest mocniejsze, dopalające światło. W pewnych momentach, o których nie można również zapomnieć, potrzebna jest intymność i dobra wentylacja ;).
Niby nie spędzamy w tym miejscu aż tak wiele czasu, a jednak jest tyle elementów ważnych, potrzebnych i ułatwiających funkcjonowanie, o których nie można zapomnieć w trakcie projektowania. Często spotykam się z dość obojętnym stosunkiem klientów do tego pomieszczenia. Chcą mieć na ścianach i podłodze łatwy materiał do utrzymania czystości, a ponieważ łazienka kojarzy się z wodą to większość chce mieć płytkę po sam sufit, basenowo.
Wtedy zaczynam opowieść i zadaje pytania. O to jak wygląda funkcjonowanie klienta lub klienta z rodziną w łazience, o to czego zawsze brakowało w łazience a co im przeszkadza, staram się zmienić „wizje” łazienki i wytłumaczyć, że trzeba ją, na równi z kuchnią, traktować jako najważniejsze miejsce w domu. Jej skomplikowana struktura, począwszy od elementów technicznych a skończywszy na jej wizerunku, to długa praca, a jej efekty można poznać dopiero w momencie kiedy zaczynamy z niej korzystać. Każda jest inna, każda powinna odpowiadać potrzebom użytkownika. Remont łazienki jest trudny i robi się go rzadko, dlatego wybory muszą być przemyślane.
Łazienka, jej wnętrze, powinno łączyć się ze stylem pozostałych pomieszczeń w domu. Może też łączyć się z zewnętrzem domu.
B.e architektura zakończyła niedawno budowę nowego trzypiętrowego domu w Melbourne w Australii, w którym znajduje się 260 ton granitu, który tworzy elewację budynku.
Granit na zewnątrz domu ma chropowate wykończenie, co uwyraźnia wybrany okładzinowy materiał. Kamień przechodzi do wnętrza domu.
Współpracując z budowniczymi i kamieniarzami, architekci byli w stanie stworzyć subtelne wariacje w materiałach i skomplikowanych detalach, aby stworzyć spójny kamienny wygląd w całym domu.
Granit i szkło zostały użyte do otworzenia prywatnego prysznica na świeżym powietrzu w zacisznym ogrodzie japońskim połączonym z główną sypialnią.
Wewnątrz głównej łazienki, gładkie granitowe ściany są bardzo naturalne, a umywalka i blat zostały zaprojektowane z jednego, solidnego bloku z kamienia, tworząc bezszwowe wykończenie. Wolnostojąca wanna została również wyrzeźbiona z jednego granitowego bloku. Czarne akcenty, takie jak kran i drabinka na ręczniki, wiążą się z ramami okiennymi i tworzą kontrast z szarością kamienia. Drewno dodaje ciepła kamiennemu wnętrzu.
Ta łazienka jest przykładem na to, że o łazience nie można myśleć sztampowo. Jest wykończona materiałem, który źle nam się kojarzy (z grobem, bo często słyszę to od klientów próbując przekonać do granitu), a tak naprawdę jest świetnym materiałem, który w różnych wykończeniach uzyskuje różne oblicza. Jest funkcjonalna. Są dwie umywalki i wiele szafek. Ze względu na styl i dobre materiały długo będzie „dobrze” wyglądać. Jest oryginalna, choćby wanna i umywalki wykute z kamiennego bloku są takimi elementami. Współgra z całym domem a nawet wiąże się z jego zewnętrzem. Jest spójna, trwała, funkcjonalna i posiada swój własny styl i atmosferę.