Skojarzenia większości Polaków dotyczące łazienki na wsi nie są zbyt miłe. Także mnie kojarzy się raczej z brakiem gustu i niestety … brudem. Chyba można stwierdzić, że stąd właśnie wzięło się skojarzenie „wiejska, czyli brzydka”. Przerabiając domy i mieszkania z rynku wtórnego nieustannie zastaję łazienki konsekwentnie urządzane w stylu „na bogato”, czyli w płytkach ceramicznych imitujących marmur, z sanitariatami w kształcie muszli w odcieniu różu bądź mięty, z plastikową ramą lustra, z licznymi dywanikami oraz złotymi dodatkami … tak właśnie wygląda dla mnie brzydka łazienka i taką często można zastać na wsiach.
Powody stosowania takich zestawień nadal są dla mnie tajemnicą. Można się domyślić, że jest to jakieś odniesienie do luksusowych łazienek w prawdziwym marmurze (których „design” często jest mi również obcy) w domach bogatych ludzi … Niestety, w większości przypadków, takie nieudolne naśladownictwo przybiera formę żartu, ale mam nadzieje, że to się zmieni!
Moim marzeniem, gdy jadę do jakiegoś wiejskiego pensjonatu, jest zobaczyć łazienkę, która łączyłaby elementy wiejskiego domu z nowoczesnością lub całą zaaranżowaną w stylu rustykalnym … nie zawsze wymaga to dużego nakładu finansowego, wręcz przeciwnie. Wymaga jednak nieco fantazji i szukania inspiracji.
Jeżeli dom jest z kamienia lub cegły, warto pokazać to również w łazience, ściany łazienki można wyłożyć drewnianą boazerią. Jeżeli ktoś boi się, że zachowanie tych elementów w czystości będzie trudne, można też połączyć elementy drewniane z płytkami.
W sprzedaży jest szeroki wachlarz przeróżnych elementów łazienkowych w folkowym stylu, począwszy od sanitariatów, np. umywalek, a kończąc na bateriach. Do takich łazienek pasują też meble vintage, których zakupienie jest łatwe i tanie. Można się również pokusić o wyłożenie ścian łazienki tapetą … możliwości jest wiele a poniżej przykłady i inspiracje.
A Wy co sądzicie o łazience w rustykalnym stylu?