
Asymetryczna umywalka z niecką bliżej jednego z boków, dzięki temu z drugiej strony tworzy się mały blat.
Uwielbiam przestrzeń we wnętrzach. Uwielbiam wielkie okna i światło, które swobodnie może do nich wpadać, czy jest słońce czy deszcz. Myślę, że to dlatego, iż mój rocznik załapał się jeszcze na mieszkanie w blokach, gdzie na 50m2 znajdowały się trzy pokoje z kuchnią i łazienką, dlatego w naszym kraju wszyscy marzą o wielkiej kuchni, łazience czy sypialni. Ucząc się architektury we Włoszech, byłam zaskoczona, że tam wszystko jest zmniejszane, wg teorii, że trzeba wykorzystać dobrze przestrzeń, że przecież nie spędzamy wiele czasu w łazience, a w sypialni tylko śpimy. My na studiach szukaliśmy przestrzeni, oni ją minimalizowali.
Jednak nadal w obecnych czasach, nieliczni mają szczęście do posiadania dużych przestrzeni i zazwyczaj borykam się z poszukiwaniem centymetrów, aby funkcjonalnie rozpracować wnętrze.
W małych mieszkaniach, są już nieco większe łazienki niż w blokach, ale nadal małe. W domach często występują małe WC bez możliwości modyfikacji.
Wtedy zaczynają się poszukiwania małych sanitariatów czyli małych a wygodnych muszli klozetowych, małych a funkcjonalnych umywalek.
Dziś zaprezentuje przykłady małych umywalek jakie można znaleźć na rynku, podpowiem na co zwrócić szczególną uwagę, jak wykorzystać przestrzeń obok czy pod nimi.
Najważniejszym elementem jest funkcjonalność, bo mała umywalka musi być również wygodna, choć strona wizualna jest dla mnie równie znacząca. Ważne jest wtedy, aby wybierać umywalkę w sklepie stacjonarnym, tak aby można było ją zobaczyć. Jeśli nie jest to możliwe, koniecznie trzeba poradzić się specjalisty, sprzedawcy bądź architekta.
W momencie gdy nasza przestrzeń łazienkowa pozwala jedynie na zastosowanie bardzo wąskiej a długiej umywalki, to na pewno trzeba zwrócić uwagę na baterię, aby odpowiednio dopasować jej wielkość i długość. Zresztą to bardzo ważny element przy każdej umywalce, jednak przy małej szczególnie a jak ma nietypowy kształt arcyważne. Zły dobór baterii skutkuje w ekstremalnych przypadkach wylewaniem się wody poza nią, a zazwyczaj tym, że podczas mycia rąk woda pryska na użytkownika lub nie można wygodnie tych rąk umyć. Przy małej łazience ważne jest tak wybranie odpowiednich drzwi do prysznica (duży wybór posiada w swojej ofercie KOŁO), tak aby ich otwieranie nie przeszkadzało innym przedmiotom w pomieszczeniu.
Pamiętajmy też o syfonie jeśli nie ma go w komplecie z umywalką. Musi mieć odpowiednie wymiary odprowadzenia odpływu do wyjścia kanalizacji w ścianie.
Czy można wykorzystać przestrzeń pod taką małą umywalką? Oczywiście!
Nawet małe szafki mogą posłużyć jako miejsce na papier toaletowy, chemikalia czy nawet powieszenie szczotki do ubikacji! Zabudowa pod umywalką może mieć też zaprojektowane miejsce na ręcznik, czyli np uchwyt, przez który można go przewiesić.
Gdzie postawić mydło czy inne łazienkowe akcesoria? Czasami nie mamy wyboru i trzeba je po prostu zawiesić na ścianie. Jeśli jest jednak odrobine więcej miejsca, warto umywalkę postawić choć na niewielkim blacie.
Czym się kierować żeby umywalka nie była zwykłą i (niestety) brzydką, które jakże powszechnie są stosowane?
Jest wiele umywalek które wyróżniają się swoim kształtem, kwadratowe z zaokrąglonymi narożnikami, asymetryczne z niecką bliżej jednego z boków. Mamy też do wyboru wiele materiałów i kolorów. Wtedy umywalka zyskuje na oryginalności. Na przykład gdy jest w czarnym kolorze lub z kamienia.
Możemy też zastosować baterie w nietypowym kolorze i dobrać do nich syfon w tym samym.
Oczywiście trzeba jeszcze pamiętać, że niezbędnym i ważnym dopełnieniem są również towarzyszące umywalce dodatki jak szafka i materiały z jakich jest zrobiona, lustro, oświetlenie i akcesoria (np. kosmetyki).